Ludiisia

Ludisia discolor

Üldiseloomustus

Ludiisia kuulub käpaliste (Orchidaceae) sugukonda pärinedes Lõuna-Hiinast, Vietnamist ja Malaka poolsaarelt ning kuuludes juveelorhideede hulka. Looduses kasvab ta niisketes metsades. Ludiisia on roomavate risoomidega orhidee, kelle lehed on sametised ja kaunite punaste roodudega.

Tegemist on vähenõudliku toataimega.

Liigid

Perekonnas on üks liik.

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema soe või jahe (16-18 kraadi), kuid mitte alla 13-15 kraadi. Ta ei talu tuuletõmbust ja ei ole soovitav suvel ka õue viia.

Valgus

Sobib hajusvalgus või varjuline kasvukoht. Kui lehtede värv kahvatub, on see märk liiga valgest kasvukohast, teisalt kiratsemine on märk jällegi liiga pimedast kasvukohast. Otsest päikesevalgust tuleb vältida.

Kastmine

Muld on soovitav hoida pidevalt niiske vältides läbikuivamist. Pärast õitsemist võiks kastmist vähendada, et anda taimele puhkeperiood. Aluspotile võib panna kivikesi, millel hoida vett – nii saab tõsta niiskuse taset. Pott ise ei tohiks jääda pikemaks ajaks vette, mistõttu tuleb kastmisjärgselt liigne vesi eemaldada. Kasutada on soovitav pehmet vett. Võib piserdada kasutades samuti pehmet vett (vastasel korral jäävad lehtedele plekid). Piserdamisega peab olema ettevaatlik, kuna lehekaenaldesse jääb vesi, mis võib põhjustada mädanikke.

Väetamine

Väetada võib õitsemise ajal kord kuus orhideeväetisega. Muul ajal ei pea väetama.

Õitsemine

Õied on valged ning lõhnavad asetsedes pika õisikuvarre peal. Tavaliselt õitseb sügisel (oktoobrist detsembrini) mitu nädalat või isegi kuu. Vahest õitseb ka jaanuarist märtsini.

Ümberistutamine

Ümber tuleks teda istutada paari aasta tagant pärast õitsemist. Risoom panna pooles ulatuses mulda. Mullaks sobib orhideesubstraat, millele võib lisada mulda (kõdumuld, savi ja lillemuld). Pott võiks olla madal ja lai ning see ei pea olema läbipaistev. Põhja teha korralik drenaa┼ż.

Paljundamine

Paljundada saab kevadeti jagamise teel. Enne istutamist hoida 2 ööpäeva jahedas ruumis. Peale istutamist võiks kasvukoha temperatuur olla 20 kraadi. Pistikute puhul võtta 3–5 cm pikkused risoomijupid pannes need mulda või vette juurduma.

Kahjurid ja haigused

Kilptäid, kedriklestad ja seenhaigused.

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifKuuking, ludiisia ja teised (U. Laansoo)

link_ikoon.gifLudiisia (Hortes)

link_ikoon.gifLudiisia (Ludisia discolor) (Substral)

link_ikoon.gifOrhidee Ludiisia (Multiflora)

link_ikoon.gifVähenõudlik juveelorhidee ludiisia (E. Siibak)

Dorte Nissen. Toataimede piibel. Sinisukk, 2005

Anders Wennström, Katarina Stenman. Toataimed. Päritolu, hooldamine ja paljundamine. Varrak, 2008