otsi
 

Nõelköis

Epipremnum

Allikas: Greenleaf

Prindi

Üldiseloomustus

Nõelköis kuulub võhaliste taimeperekonda ning on ronitaim, mis võib kasvada isegi kuni 20 meetriseks. Pärit on ta Kagu-Aasiast: Malaisiast, Indoneesiast ja Uus-Gineast. Tavalist nõelköit tuntakse ka tarsaniköie nime all.
Lehed on südamekujulised, läikivad ja nahksed ning sõltuvalt sordist kas ühevärvilised või kirjud. Lehed kinnituvad pikkade painduvate varte külge, mis võivad kasvada nii toe najal kui ka vabalt amplist rippuda.

Roheliste lehtedega „Marble Queen” (valgerohelise kirju „Aurum”) on liaan, mida on mugav panna ronima mööda seina. Võimaldab koostada huvitavaid kompositsioone, näiteks lõigates varsi tagasi on võimalik kujundada kaunis rippuv puhmas. Soodsates tingimustes on lehed vopsakad.

Üldiselt on tegemist vähenõudliku taimega.

Liigid

Liike on 15.

  • Sulgjas nõelköis (E. pinnatum)
  • Täpiline hõbeköis (Scindapsus pictus)
  • Kuld nõelköis (E. pinnatum)

Temperatuur ja niiskus

Kui taim jätta jahedasse ruumi, siis ta jääb puhkama, mistõttu tuleks kasvamiseks hoida toatemperatuuril. Kindlasti mitte jätta alla 16-kraadisesse ruumi. Ei talu suuri temperatuuri kõikumisi. Vajab mõõdukat õhuniiskust.

Valgus

Valguse suhtes on vähenõudlik, lehed säilitavad oma värvi ka pimedamas toanurgas. Kirjulehelist sorti võib hoida valgemas, et ta säilitaks lehemustri. Mitte panna otsese päikesevalguse kätte. Kui lehemuster hakkab tuhmuma, on see märk, et taim vajab rohkem valgust.

Kastmine

Kastmise suhtes on vähenõudlik, üle nädala. Talub ka läbikuivamist. Paar nädalat vahet kastmisel muudab küll lehed pehmemaks, kuid taim ei sure. Mida jahedam on kasvukeskkond, seda vähem tuleb kasta. Soovitav on kasutada vihmavett.

Õitsemine

Meil toatingimustes üldiselt ei õitse.

Väetamine

Kasvuperioodil kasutada vedelväetist ning väetada pigem harva. Kirjuleheline taim annab üleväetamisest märku sellega, et lehemuster muutub tagasihoidlikuks.

Ümberistutamine 

Ümber võib istutada iga paari-kolme aasta tagant nõrgalt happelisse toalillede mulda. Pott peaks olema pigem väike.

Paljundamine

Paljundamine on lihtne, näiteks kärpides ladvaotsi ja pannes need vette juurduma. Kui varrelt on lehed ära kukkunud mingil põhjusel, võib selle ära lõigata ja jupid vette panna mõneks nädalaks kuni juured on alla tulnud ning sellisel moel uuendada taime välimust.

Muu 

  • Nõelköit võib julgelt tagasi lõigata ja kärpida, taim muutub sellega kohevamaks. Kärpida tuleks leheni. Näiteks kui varrelt on lehed ära kukkunud, võib selle tagasi lõigata ja varre vette pannes (10 cm pikkune) saab paljundada uuteks taimedeks. Kasvamisperioodil ajab ka mullast uusi võrseid.
  • Hea õhupuhastaja!

Energeetiline mõju

Seemnemaailm: "Väidetavalt on kuld-nõelköis vajalik seal, kus on justkui “üleskeeratud” atmosfäär – kui inimesed takerduvad materiaalsetesse probleemidesse ja pisiasjadesse ja selle mõjul ei saa siseneda loomingulised energiad – seal kujuneb energeetiline vaakum, inimpsüühika hakkab enda vastu töötama. Samasugune situatsioon kujuneb ruumis, kui seal asub inimene, kes ei suuda elust rõõmu tunda, nähes kõiges ainult halba ja kogu aeg vingub. Nõelköis saab puhastada negatiivsetest energiatest ja muuta raske passiivsuse ja laiskuse energia loovuse kergeks energiaks." (link_ikoon.gifToalilled ja nende kasulik energeetiline mõju)  

Kasutatud allikad  

link_ikoon.gifNõelköis (Anu blogi)   

Nõelköis

NõelköisAidi