otsi
 

Oivaline korallpõõsas ehk Malaisia orhidee

Medinilla magnifica

Allikas: floralworld.ru

Prindi

Üldiseloomustus

Kuulub roodleheliste (Melastomataceae) sugukonda, kes pärinevad Lõuna-Ameerika troopilistelt aladelt. Oivaline korallpõõsas on epifüüt ja pärineb Filipiinidelt. Looduses võib ta kasvada kuni 2,5 m kõrguseks. Toas on tavaliselt kasv tagasihoidlikum, kuni 1,3 m. Ta on väga lai vajades seega palju kasvamisruumi. Lehed on suured (kuni 20 cm läbimõõduga) ja paksud. Rood on selgesti nähtavad.  

Tegemist on nõudliku taimega.

Liigid

Perekonda kuulub 150 liiki, mis kasvavad Aasias, Aafrikas ja Okeaanias.

Temperatuur ja niiskus

Talvel on soovitav hoida õite moodustumiseks madalamal temperatuuril (16 kraadi) paari kuu vältel. Suvel võib olla ta kuni 32 kraadises ruumis. Peale õitsemist võiks temperatuur langeda 5 kraadi võrra. Temperatuur ei tohiks langeda alla 16 kraadi. Ei talu järske temperatuurimuutusi ja tuuletõmmet. Niiske õhk on väga oluline.

Valgus

Vajab palju valgust (ida- või läänepoolne aken). Suvel vältida otsest päikesevalgust.

Kastmine

Suvel kasta julgelt rohke veega. Enne järgmist kastmiskorda peaks mullapind mõne sentimeetri ulatuses olema kuivanud. Talvel tuleks olla kastmisel tagasihoidlikum. Kui õisikuvarred hakkavad kevadel kasvama, võib vee hulka taas suurendada. Ei talu mulla läbikuivamist ega ka ülekastmist. Üleliigne vesi tuleb aluselt eemaldada. Peab pidevalt piserdama (mitte õisi), kuna kõrge õhuniiskus on taimele väga oluline. Kasutada nii kastmisel kui ka piserdamisel toasooja pehmet vihmavett.

Väetamine

Väetama tuleks hakata iga kahe nädala tagant siis, kui õisikuvarred hakkavad kasvama. Seda võib teha kuni sügiseni. Kasutada võib vedelväetise lahust; sobilik on ka orhideeväetis. Muul ajal ei pea väetama. 

Õitsemine

Õied on väikesed koondudes suurde õisikusse. Õisiku varrepikkus võib ulatuda 45 cm pikkuseni ja on rippu. Roosad kandelehed on suured ja väga efektsed. Õitsemisaeg on aprillist juuli lõpuni, kuid toatingimustes õitseb pigem sügisel ja talvel.

Ümberistutamine

Ümber võib teda istutada kevadel alates märtsist, kindlasti mitte õitsemise ajal. Muld peaks olema saviliival põhinev, kuhu on lisatud veidi turvast ja perliiti (happeline - pH 5,5). Mullale võib segada sisse kruusa või puukoort, sest see aitab hoida niiskust. Eelistada savipotti, mis on raske. Jälgida, et juuri ei vigastata istutamise käigus. Vanemate taimede puhul piisab, kui vahetada välja mulla pealmine kiht. Dranaažiks kasutada kruusa, sest see aitab hoida niiskust.

Paljundamine

Kevadel pistikutega, kuid kodustes tingimustes ei ole see lihtne, sest mullatemperatuur peaks olema 25-30 kraadi.

Kahjurid ja haigused

Punased kedriklestad. Üldiselt ei ole aldis.

Muu

  • Alusele asetades saavad allarippuvad õied ruumi ja paistavad enam silma.
  • Kui taim on õitsenud, tuleks teda kärpida. Tugevaid võrseid kärpida poole võrra, nõrgemad võib üldse eemaldada.

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifKorallpõõsas (Orhideed ja mina)

link_ikoon.gifOivaline korallpõõsas (Ceres)

Jane Bland, William Davidson. Toataimed. Valik ja hooldamine. Varrak, 2004

Kaja Kurg. Toalilled. Ajakirjade Kirjastus, 2003

Angelika Throll. Mis õitseb aknalaual? Sinisukk, 2008

Anders Wennström, Katarina Stenman. Toataimed. Päritolu, hooldamine ja paljundamine. Varrak, 2008