otsi
 

Krüsanteem

Chrysanthemum

Allikas: flowers2moscow.com

Prindi

Üldiseloomustus

Pärineb Hiinast ja Jaapanist. Potitaimena jääb kõrgus tavaliselt 30-60 cm vahemikku. Lehestik on roheline ja tihe. Euroopas tähistavad nad paljude jaoks surnuaiataime, samas valget krüsanteemi loetakse aususe sümboliks.

Suhteliselt vähenõudlikud taimed.

Liigid

Perekonda kuulub 37 liiki mitmeaastaseid taimi

  • Aedkrüsanteem (C. x morifolium)

Temperatuur ja niiskus

Talvel peaks temperatuur olema jahedam (13-14 kraadi). Õues või kasvuhoones kasvades talub ka mõnekraadist külma. Soojas ruumis õitseb taim lühemat aega.

Valgus

Kasvukoht peaks olema päikseline, ka talvel soovib valget kohta. Suvel tuleks vältida otsest päikesevalgust.

Kastmine

Tavaliselt on potis mitu taime koos ja seetõttu on nende veevajadus märksa suurem, kui teistel toataimedel. Talvel tuleks mulda hoida kuivemana, vaid harva kastes. Soovitav on kasta alt asetades poti veealusele ja lastes sel pärast üleliigsest veest nõrguda.  Õied ja lehed ei talu vett. Aeg-ajalt võib piserdada.

Väetamine

Väetada tuleks mõõdukalt õitsvatele taimedele mõeldud väetisega, pärast õitsemist vähe ja talvel üldse mitte. Samas, kui taime ei kasvatata pikemaajalisemalt, ei pea üldse väetama.

Õitsemine

Ta on lühipäeva taim õitsedes looduses vaid teatud päevapikkuse korral. Eestis puhkeb reeglina õide sügisel (augustist detsembrini), kui päev jääb alla 12 tunni pikkuseks. Tänu aretustööle võib poest leida aastaringi õitsevaid isendeid. Õite värvivalik on kirev ja leidub nii liht- kui täidisõielisi. Õite moodustumiseks on vajalik pakkuda taimele lühikest päeva ja jahedamat ruumi. Mida jahedam on ruum, seda kauem õitsemine kestab. Kuivanud õied tuleks ära näpistada.

Ümberistutamine

Kui taime kasvatatakse kauem, võib kevadel või suvel ta aeda istutada. Kui läheb õnneks, kasvavad pikaks (kuni 1,5 m). Potitaimena müüdavad taimed ei talvitu reeglina meie kliimas õuetingimustes. Seega peaks sügisel ta taas potti istutama ja tuppa tooma. Talveks võib viia keldrisse või mujale jahedasse kohta. Muld peaks olema huumusrikas.

Paljundamine

Ladvapistikutega kevadest suve alguseni. Kodustes tingimustes ei ole see lihtne, kuna pistikud vajavad rohesti päikest, jahedat õhku ja kõrget niiskust.

Kahjurid ja haigused

Mädanik ja seenhaigused.

Muu

  • Reeglina kasvatatakse hooajataimena. Neid on töödeldud kasvupidurdavate kemikaalidega ja kui nende toime kaob, venivad taimed tihti välja.
  • Hiinas kasutatakse ravimtaimena.
  • Poes müüakse ka lõikelillena.

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifKrüsanteem - aia sügiskuninganna (NaisteMaailm)

link_ikoon.gifKrüsanteem, gerbera ja rooshibisk (U. Laansoo)

link_ikoon.gifKrüsanteem (Hansaplant)

link_ikoon.gifKrüsanteem (Multiflora)

Peter McHoy. Täielik toataimede käsiraamat. Varrak, 2003

Angelika Throll. Mis õitseb aknalaual? Sinisukk, 2008

V. G. Tulintsev. Toalilled. Eesti Riiklik Kirjastus, 1957

Paul Williams. Toataimed. Ronitaimedest kaktusteni. Varrak, 2006

Krüsanteem kaunistatult!

Krüsanteem kaunistatult!Siim Roomet

Krüsanteem

KrüsanteemLea

Valge krüstanteem

Valge krüstanteemLea