Üldiseloomustus
Kliivia pärineb Lõuna-Aafrikast ja kuulub amarülliliste (Amaryllidaceae) sugukonda.
Lehed on nahkjalt rohelised ning kuni 0,5 m pikkused ja 5 cm laiused.
Õitsema saamine eeldab keskmisest suuremat hoolitsemist, kuid peetakse üldiselt vähenõudlikuks taimeks.
Liigid
Toataimena on enim levinud mattpunane kliivia.
Temperatuur ja niiskus
Temperatuuri osas ei ole väga nõudlik, sobib 18-22 kraadi. Mitte hoida alla 12 kraadises ruumis. Talub ka kuivemat õhku, mistõttu sobib hästi kasvama ka keskküttega ruumi. Suvel võib õue viia.
Valgus
Saab hakkama varjulises kohas, kuid ei puhke sellises keskkonnas õitsele; seega on soovitav asetada pigem poolvarjulisse või valgesse kohta (nt ida või läänepoolse akna lähedal). Talub teatud määral ka otsest päikest.
Kastmine
Kevadest suve lõpuni tuleb kasta rikkalikult lastes mullapinnal veidi läbi kuivada. Puhkeajal, so suve lõpust (septembrist) 6-8 nädala jooksul, kasta nii harva, et taim ära ei kuivaks. Selleks ajaks võib püüda anda rohkem valgust, et õiepungad saaksid moodustuda. Kuna ta ei talu hästi asukohavahetust, siis tuleb seda juba asukoha otsimisel silmas pidada. Jälgida, et pärast kastmist ei jääks alusele vett seisma. Lehti võib piserdada.
Väetamine
Pärast õitsemist kuni sügiseni tuleb väetada mõõdukalt (nt 2 nädala tagant). Puhkeajal ei väetata.
Õitsemine
Mattpunase kliivia õied on punakasoranžid, harvem kohtab meie kodudes kollaseõielisi liike. Õisiku moodustavad 10-20 õit. Väga heades tingimustes võib õitseda kahel korral aastas nädalaid: veebruarist maini ja augustist septembrini. Üldjuhul õitseb kodustes tingimustes siiski kord aastas.
Ümberistutamine
Nooremaid taimi tuleks ümber istutada igal aastal pärast õitsemist (märts-aprill), vanemaid 2-3 aasta tagant. Kasutada nõrgalt happelist mulda, mis laseb hästi õhku läbi (nt segada liivaga). Mullasegu võib ka ise valmistada: mättamuld, lavamuld ja liiv (3:2:1).
Istutamisel tuleb olla ettevaatlik, et mitte vigastada juuri. See võib viia juurte mädanemiseni. Viimase vältimiseks puuderdada vigastatud kohta puusöepulbriga.
Paljundamine
Paljundada saab külgharude eraldamisega (ei pea eraldama peataimest). Seda on hea teha ümberistutamise käigus. Noor taim hakkab õitsema 3 aasta pärast.
Kahjurid ja haigused
Kedriklestad.
Muu
Kasutatud allikad
Kliivia (Clivia) (hot.ee/toalilled)
Kliivia eest hoolitsemine (A. Lepik)
Mattpunane kliivia (Ceres)
Uhke flamingolill Ameerikast ja vähenõudlik kliivia Aafrikast (U. Laansoo)
Dorte Nissen. Toataimede piibel. Sinisukk 2005
Virve Roost. Toalilled. Varrak, 1992