otsi
 

Monstera

Monstera

Allikas: persoonpotplanten.nl

Prindi

Üldiseloomustus

Pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerika vihmametsadest. Kuulub võhaliste sugukonda. Kasvab kõrgeks (kuni 20 m) toetudes looduses puudele. Ka kodustes tingimustes kasvades vajab toestust. Lehed on suured ja nahkjad.

Väga levinud toataim tänu oma dekoratiivsusele ja vähenõudlikkusele.

Liigid

  • teravatipuline monstera (M. acuminata
  • meeldiv monstera (M. deliciosa)

Temperatuur ja niiskus

Eelistab kasvada ruumis, mis on niiskem. Sobib toatemperatuur. Lühiajaliselt võib taluda ka jahedat (15 kraadi). Temperatuuri kõikumised ja tuuletõmme on monstera jaoks talutavad.

Valgus

Soovib valget kohta, kuid mitte otsest päikesevalgust. Lõuna- või läänepoolse akna läheduses taime kasvatades tuleks aken varjutada (nt kardinaga). Lehtede kollakaks muuutumine võib olla märk vähesest valgusest.

Kastmine

Kasvuperioodil kasta rohkem (kord nädalas), vältides pinnase täiesti läbi kuivamist. Võimalusel kasutada vihmavett. Kui lehtedele tulevad veepiisad, on see märk ülekastmisest. Lehtede kollakaks muutumine võib samuti viidata valele kastmisrežiimile. Võib piserdada.

Väetamine

Väetada kuus korra või kaks rohelistele taimedele mõeldud väetisega. Sügisest kevadeni (oktoobrist-veebruarini) võiks väetamist vältida.

Õitsemine

Õis on kuni 25 cm suurune ning koondunud tõlvikusse, mida ümbritseb kõrgleht. Värvilt on kreemikasvalge ja õitsemisaeg võib ulatuda kuu ajani. Kodustes oludes on keeruline õitsema saada.
Looduslikult kasvatab ka viljad, mis on küpsena söödavad.

Ümberistutamine

Nooremaid taimi võib istutada ümber igal aastal, vanemaid iga 3 aasta tagant. Muld peaks olema nõrgalt happeline, toitaineterikas ning laskma hästi õhku läbi.

Paljundamine

Võib varrest lõigata osa, mis panna vette juurduma ja juurte tekkimisel istutada. Kui taim on potis ise uued võrsed kasvatanud, võib need eraldada peataimest.

Kahjurid ja haigused

Kilptäi, lehetäi jt.

Muu

  • Taim on mürgine, kuigi viljad on küpselt söödavad
  • Vältida sagedast asukoha vahetamist
  • Õhujuuri ei tohiks ära lõigata, vaid suunata võimalusel potti
  • Pühkida tolmu.

Energeetiline mõju

Seemnemaailm: „Monstera on vajalik seal, kus kõik on väga kaootiline, kus olude sunnil on kõik pea peale pööratud. Monstera imeb endasse korratuse energia, kontsentreerib kogu energia rahuks ja tasakaaluks, on justkui “kammertoon” kõikidele energiatele, laotades neid laiali, pehmelt ja paindlikult, isegi õrnalt.“ (link_ikoon.gifToalilled ja nende kasulik energeetiline mõju)

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifMeeldiv monstera (Hansaplant)

link_ikoon.gifMeeldiv monstera (Multiflora)

link_ikoon.gifMonstera deliciosa (Floridata)

link_ikoon.gifMonstera deliciosa (Wikipedia)

link_ikoon.gifMonstera head ja vead (A. Lepik)

link_ikoon.gifMonstera (U. Laansoo)

link_ikoon.gifMonstera õitsemine pole just tavapärane (A. Lepik)

Monstera

MonsteraAidi

Mirjam

MirjamMirjam

Elutee käänud

Elutee käänudMargrit Kärp