otsi
 

Tsümbiidium

Cymbidium

Allikas: Substral

Prindi

Üldiseloomustus

Tsümbiidiumid kuuluvad käpaliste (Orchidaceae) sugukonda kasvades Kagu-Aasias ja Austraalias. Jaapanis ja Hiinas kasvatati neid orhideesid enne meie ajaarvamist ning peeti täiusliku isiksuse võrdkujuks oma õite ja lehtede tõttu. Võrreldes teiste levinud orhideedega on nad suuremat kasvu, seega vajavad toas ka rohkem ruumi. Lehed võivad kasvada pea meetri pikkusteks.

Üks vastupidavamaid vaasililli.

Temperatuur ja niiskus

Soovib niiskemat (60-80%) ja jahedamat keskkonda, kuid saab toas edukalt kasvada. Suvel võib viia õue, kuid hoiduda otsesest päikesevalgusest. Päevase ja öise temperatuuri vahe soodustab õitsemist. Sobivaim suvine temperatuur 20-25 kraadi, talvel tahab külmalembene tsümbiidium 8-15 kraadi. Öise temperatuuri erinevus võiks olla 3-5 kraadi päevasest madalam.

Valgus

Vajab väga valget kasvukeskkonda, kuid mitte otsest päikest. Talvel võib tõsta aknalauale või kasutada lisavalgust, et pikendada valgusaega 10-12 tunnini.

Kastmine

Ülekastmise oht: kasta alles siis, kui pind on poolenisti läbikuivanud. Päris läbi kuivada ei ole soovitata lasta. Kastmisel kasutada toasooja pehmendatud vett. Alusele ei tasu jätta suuremas koguses vett, sest liigniiskus võib mädandada juured. Võib piserdada.

Õitsemine

Õite läbimõõt võib ulatuda kuni 10 cm ja enamgi, hübriidide värvivalik on lai. Selleks, et taim õitsema hakkaks, vajab sooja niisket suve ja jahedat talve. Kodustes tingimustes on raske uuesti õitsema saada. Tavaliselt õitseb talvel paar kuud. Pungade tekkimisel on hea lisavalgustuse kasutamine ning oluline on jaheda ja sooja temperatuuri kõikumine päeval ja öösel.

Kuigi poodides müüakse õievarred seotuna üles, on väga kena kujundada ka ampel, st lasta õievartel langeda.

Väetamine

Märtsist septembrini üle nädala ja muul ajal kord kuus. Samas võib ka tihedamini, isegi kord nädalas kastmise järel väetada. Kasutada poole võrra lahjendatud õitsvate toataimede väetist või suurema lämmastikusisaldusega orhideeväetist. Sügisel kaheksa nädala jooksul vähenda annuseid poole võrra. Enne väetamist on soovitav kasta.

Ümberistutamine 

Kui orhideemuld on lagunenud, on vajalik see vahetada välja. Tavaliselt kahe või kolme aasta tagant pärast õitsemist. Poodides on vastava seguga orhideede mullad müügil. Üks võimalusi mulla segamiseks: 3 osa purustatud männikoort, 3 osa kuivatatud tammelehti, 3 osa freesturvast, 1 osa kõdusõnnikut, 1 turbasammalt ja 1 jämedat liiva.  

Enne istutamist kasta substraat märjaks, sest pärast istutamist ei soovitata kasta taime nädal aega andes nii nö taastumisaja. Samal ajal võib igapäevaselt taime lehti piserdada veega. Samuti tuleks hoida väetamisega vahet mitmeid kuid (kuni 6 kuud).

Paljundamine

Paljundamine seemnetega pidi keeruline olema, kuid kodustes tingimustes saab ilusti hakkama, kui jagada taime nii, et 5 võrset kokku jääks.

Kahjurid ja haigused

Punane kedriklest, ripslased, lehetäi, kilptäi, villtäi ja seenhaigused.

Muu

Suvel võib viia õue kaitstes taime vihma eest ja jälgides, et pott ei kuumeneks üle.

Varrepaksendite jälgimisel saab informatsiooni taime seisukorrast. Kui need on täidlased, saab taim vajaliku vee; kui need kipuvad kuivama ja kortsu tõmbama, on see märk, et taim ei saa vajalikku veekogust.

Kasutatud allikad 

link_ikoon.gifLõhnavate õitega elegantne orhidee - tsümbiidium (E. Siibak)

link_ikoon.gifOrhideed (Substral)

link_ikoon.gifOrhidee tsümbiidium (Multiflora)

link_ikoon.gifVeidi orhideedest (Eesti Aiaklubi MTÜ)

Dorte Nissen. Toataimede piibel. Sinisukk 2005

Jörn Pinske. Orhideed kõigile. Kirilille Kirjastuse AS, 2007

Tsümbiidium

TsümbiidiumAidi

orhidee

orhideelilleke

orhidee

orhideelilleke