otsi
 

Nefroleep ehk toasõnajalg

Nephrolepsis

Allikas: House Plants

Prindi

Üldiseloomustus

Kõrge nefroleep on pärit troopilistest Ameerika metsadest, kus ta kasvab pea meetri pikkuste kogumikena.

Sõltuvalt liigist on lehed kas lainelised ja/või suuremad, väiksemad. Kodus enim kasvatatav liik on nefroleep, alljärgnevalt oleme keskendunud just sellele liigile.

Mida pitsilisemate lehtedega taim, seda õrnem ja kapriissem.

Liike

Nefroleepe on kokku umbes 30 liiki.

  • saagjas nefroleep (N. biserrata)
  • südajalehine nefroleep (N. cordifolia
  • kõrge nefroleep (N. exaltata
  • sirp-nefroleep (N. falcata
  • jaapani ronisõnajalg (Lygodium japonicum)

Temperatuur ja niiskus

Soovib õhurikast 18-20 kraadist keskkonda. Jälgida, et talvel ei läheks temperatuur ruumis alla 15 kraadi. Ei talu tuuletõmbust ja vajab palju õhku (vältida nt tubakasuitsu). Ei ole hea hoida radiaatori vahetus läheduses.

Valgus

Poolvarjuline või valge, väldi otsest päikest. Märtsist septembrini jälgida, et taim ei jääks otsese päikesevalguse kätte.

Kastmine

Kasvuperioodil vajab tihedamat kastmist, puhkeperioodil kord nädalas. Mitte kasutada külma ja karedat vett ega lasta mullapallil läbi kuivada. Kui õhk on väga kuiv, võib sooja veega piserdada.

Väetamine

Väetada üle kahe-kolme nädala, talvel kord kuus tavalisest poole lahjema lahusega, va pärast ümberistutamist kuu aega. Kastmisvett võib igakordselt hapustada sidrunhappega (1 g liitri kohta).

Ümberistutamine  

Pärast puhkeperioodi võib lõigata ja ümber istutada. Nooremaid taimi võib igal aastal ümber istutada, vanemad iga mõne aasta järel. Kasutada viljakat, õhku ja vett läbilaskvat ning happelist mulda eelistades väikest potti. Vajadusel võib tihkele mullale lisada perliiti või kergkruusa. Talvel mitte ümberistutamist ette võtta, küll aga märtsist maini. Ümberistutamisel kärbitakse vajadusel juurepalli alt ja taim istutatakse nii, et juurekael jääb tasa mulla pinnaga või veidi sügavamale. Kui juured saavad viga, raputada peale peenestatud lehtpuusütt.

Paljundamine

Paljundamine on lihtne, kui istutada taim suuremasse potti, sest kasvatab kiirelt uued võsundid, mida eraldades saab uue potilille. Pähklisuuruseid ei tasu eemaldada, kuna need on toitainete säilitusorganiteks. Nefroleepi paljundatakse ka eoste ja maasiseste risoomimugulatega.

Kahjurid ja haigused

Ripslased ja lehetäid. Nefroleep on suhteliselt vastuvõtlik kahjuritele ja haigustele. Täiendav informatsioon on kättesaadav siit.

Muu

  • Eelistab olla teistest lilledest eemal; kui asetate seina äärde, siis jätta paarikümne sentimeetrine vahe seintest. Ilus asetada kõrgema postamendi peale toanurka. Kord nädalas puistada kuivanud lehti.
  • Asukohta ei ole soovitav puhkeperioodil muuta, sest taim ei pruugi kohaneda.
  • Loetakse heaks õhupuhastajaks.

Energeetiline mõju

Seemnemaailm: "Sõnajalg on “kuldse kesktee” taim ja ideaalne väliste energiavoogude harmoniseerija. Ükski teine taim ei suuda neid erinevaid väljasid tasakaalustada, samuti soodustab paranormaalsete võimete ilmsikstulekut ja äratab üles inimese varjatud võimed. Sõnajalg viib inimese kompromissini ja annab ruumis vaoshoituse tunde." (link_ikoon.gifToalilled ja nende kasulik energeetiline mõju)

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifKõrge nefroleep (Katsi toalillede blogi)

link_ikoon.gifKõrge nefroleep (Multiflora)

link_ikoon.gifNefroleep ehk toasõnajalg (Hansaplant)

link_ikoon.gifNefroleep (hot.ee/toalilled)

link_ikoon.gifNefroleep ja teised toasõnajalad (K. Rünk)

link_ikoon.gifNefroleep (M. Vaniko)

link_ikoon.gifSõnajalad toas (U. Laansoo)